Nerezové svody

otázky a odpovědi technického rázu
Odpovědět
Uživatelský avatar
mara_m
user
Příspěvky: 4987
Registrován: 23.06.2008, 17:46

Nerezové svody

Příspěvek od mara_m » 25.10.2015, 16:25

Občas mi někdo píše ohledně nerez svodu-praskání


To proč nerez svody (některé) praskají jsou asi 3 důvody

1- materiál z kterého jsou svody udělané většina levných svodů jsou z nerezu aisi304 což je potravinářský nerez asi nejvíce dostupný a nejlevnější jenže tento nerez je stabilní do 350°C při teplotách nad 350°C dochází k nauhličení nerezu a tím jeho křehnutí .Díky tomu že u výfukových plynů je obsah uhlíku vcelku dost zastoupen tak to netrvá ani moc dlouho obzvlášť pokud jsou svody obalené termopáskou jediné co pomůže je nános keramiky.

2- sváření nerezu ,pokud budu svářet bez ochrany kořene (foukaní argonu nebo formovacího plynu do vnitř trubek ) vznikne zevnitř tak zvaný chlupatý kořen který mimo jiné bude mít vliv na proudění plynu ale hlavně během sváření dojde k okysličení kořenu + TOO (tepelně ovlivněná oblast ) případně při špatném sváření k přehřátí nerezu a to vše negativně přispívá k životnosti svodu

3- tvar svodů, nerez má 2,5* větší roztažnost než konstrukční ocel proto ideální je mít všechny délky a tvary stejné kvůli rovnoměrné roztažnosti což úplně nejde tak co nejblíž k tomu :D

Na nerezové svody je doporučována AISI310 i když má sklon mezi 600 až 950°C k tvorbě CrC a tim křehkosti a v oblasti TOO taktéž. Max teplota 1050°C.

Ja osobně dělal svody z AISI 321Ti kde díky přídavku Ti nedochází k tvorbě CrC ale zas je jen do 650°C jak moc díky vyšší teplotě dojde k degradaci zatím nevím

k sváření ještě dodám že je potřeba samo sebou správný přídavný mat. k danému typu nerezu v případě při kombinaci vice mat je třeba použít přechodový přídavný mat. , pokud nerez svařím klasickým drátem třeba G3si1 tak v okolí svaru vznikne martenzit tudíž zase křehká struktura

Prosím berte to s rezervou jsou to moje zkušenosti a informace ke kterým jsem časem došel proto nedokážu zajistit 100% pravdivost
CNC výpalky laser ,plasma a autogen

holubrider
user
Příspěvky: 229
Registrován: 08.04.2011, 09:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Nerezové svody

Příspěvek od holubrider » 29.11.2015, 08:30

Mohu se zeptat na menší know how, jakým způsobem chraníš vnitřek? Olepíš to krepovou páskou a foukneš dovnitř trochu argonu ?Nebo máš udělanou nějakou spešl rozdvojku na lahvi a plyn neustále proudí po celou dobu sváření ?

Správná volba matroše je základ,bohužel většina české výroby je právě potravinářská ocel a podle toho to vypadá v obchodech(velkoskladech) :lol: , 310 jsem snad ještě nepotkal vůbec a 321 málo,jen velké roury.
Co říkáš 316 ti ? S té jsem zatím dělal všechny výfuky a saní, je dobře dostupná.

Ne,že bych měl v plánu pouštět se do svodů,ale je to zajímavá problematika.

Kamza
user
Příspěvky: 285
Registrován: 13.12.2010, 20:18

Re: Nerezové svody

Příspěvek od Kamza » 29.11.2015, 17:40

Já ho chránim Rootfluxem - je to prášek co rozmícháš s lihem a vevnitř trubky natřeš než je dáš k sobě a tu ochranou atm. by to mělo při sváření vytvořit :P

Uživatelský avatar
mara_m
user
Příspěvky: 4987
Registrován: 23.06.2008, 17:46

Re: Nerezové svody

Příspěvek od mara_m » 29.11.2015, 20:04

ty pasty jsou jako náhrady supr ale zdlouhavé a měla by se po svaření očistit

většinou na kořen používám druhou lahev ,jde to i z jedné ale pouze s vysokotlakým T kusem a 2* redukčák rozbočovače za redukčák na prd

argon by se do potrubí měl foukat po celou dobu sváření ale i s dostatečným předstihem aby se dostal ven vzduch většinou se používá průtok okolo 4l/min (ale ne pokažde tomu tak je ) je tedy potřeba znát přibližný objem potrubí po určení doby plnění potrubí před svářením a po dokončení sváření by mel foukat do doby ochlazení svaru (po dobu aby nedošlo k okysličení kořenu )

volba materiálu záleží na prostředí a pracovní teplotě ........
321 jsem dělal svody na VG průměr 48mm ..... jen jsou tyto nerezy na objednávku ...

k aisi 316Ti ti nic moc neřeknu je to žárupevný mat ale neodolava NOx (nitrousni plyn ) tu opravdu nevím ....
Naposledy upravil(a) mara_m dne 21.05.2016, 22:41, celkem upraveno 1 x.
CNC výpalky laser ,plasma a autogen

Uživatelský avatar
Woyta
user
Příspěvky: 4811
Registrován: 03.03.2010, 22:52
Bydliště: Hořice

Re: Nerezové svody

Příspěvek od Woyta » 30.11.2015, 00:50

Teplu odolnej nerez je. Jen je priserne drahej a spatne sehnatelnej.

Na testovaci pripravek wastegate ventilu co jsme delali u nas na firme, se ze statu (nikde jinde neslo sehnat) objednaval nerez co by mel vydrzet az 1250st.
Doba dodani 2 mesice a o cene radeji nemluvit.
It is better to live dangerously for 34 years than to be bored for 84 years. (Adelaide Siffert)

On the 7th day GOD created the RWD car just for fun!!
(O)=(O)/ 200SX . \(O)=(O)
Nippon Sangyo 200SX RS133

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 hostů